Zapraszamy do przeczytania relacji z praktyk studenckich młodych historyków z Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy w ramach współpracy z Centrum Historii Zajezdnia część praktyk zrealizowali w Domu Edyty Stein.
Oli, Elizie, Michałowi i Damianowi dziękujemy za zaangażowanie i życzymy sukcesów na polu kariery zawodowej!
OLA: W sierpniu 2020 roku miałam okazję spędzić w Domu Edyty Stein cztery dni w ramach studenckiego programu stażowego. Moja praca tam polegała na edytowaniu tekstów na stronę internetową oraz obróbce zdjęć. Miałam okazję zapoznać się z fascynującym życiorysem Edyty Stein, jej wyjątkową postacią, która do dziś może fascynować swoją postawą. Miałam też okazję uczestniczyć w dwóch spacerach z przewodnikami, zarówno w języku polskim jak i angielskim. Wiedza przekazywana w ten sposób przez pracowników Domu Edyty Stein jest niezwykle ciekawa i pomaga jeszcze lepiej zrozumieć niezwykłą historie życia tej świętej męczennicy Kościoła katolickiego oraz patronki Europy, Przybliża także historie członków jej rodziny. Sam budynek w którym mieści się muzeum zachwyca swoją architekturą, a jego wnętrza pomagają z łatwością poczuć atmosferę domu rodzinnego Steinów.
Możliwość odbycia stażu w tym miejscu daje okazję do zapoznania się z niezwykłym życiorysem Edyty Stein. To szansa na pracę w miejscu wyjątkowym, przesiąkniętym historią – pozwalającym uzyskać doświadczenie pracy w muzeum jako przewodnik. Przybliża także zasady funkcjonowania Towarzystwa im. Edyty Stein jako jednej z najstarszych organizacji pozarządowych w Polsce. Pracownicy Domu Edyty Stein są bardzo pomocni w zapoznaniu się z pracą muzealnika oraz realiami funkcjonowania instytucji kultury. To muzeum jest wspaniałym wyborem dla studentów szukających miejsca na staż lub do odbycia praktyk zawodowych na kierunku historia, historia sztuki, historia w przestrzeni publicznej, informacja naukowa i bibliotekoznawstwo czy kulturoznawstwo.
ELIZA: Jako studentka historii, w ramach organizowanego programu stażowego, miałam przyjemność odbyć część praktyk w Domu Edyty Stein. Dzięki temu miałam okazję na praktyczne przetestowanie nabytej przeze mnie wiedzy w trakcie studiów. Podczas stażu dostałam możliwość pracy z rozmaitymi materiałami archiwalnymi znajdującymi się w Towarzystwie im. Edyty Stein. W czasie prowadzonych badań nad dokumentacją powstał pomysł utworzenia biogramów członków rodziny świętej Edyty Stein. Z uwagi na fakt bogatego materiału źródłowego, plan udało się zrealizować.
Bardzo miło wspominam czas spędzony w Domu Edyty Stein. Widać, że ludzie sprawujący nad Domem opiekę są bardzo życzliwi i otwarci. Prowadzą tą instytucję z szacunkiem i oddaniem. W Domu Edyty Stein panuje ciepła oraz rodzinna atmosfera, a z osobami tam pracującymi można zawsze i na każdy temat porozmawiać.
Jako już była stażystka z całego serca mogę polecić współpracę z tymi niezwykłymi i pięknymi ludźmi oraz tą pełną potencjału instytucję, w której jeszcze tyle niesamowitych rzeczy można zrobić.
DAMIAN: Mam na imię Damian, jestem studentem 5 roku historii. W ostatnim tygodniu miałem przyjemność odbywać staż w Domu Edyty Stein. Przez większość czasu zajmowałem się opracowywaniem biogramów członków rodziny Stein. Były to siostry Edyty: Elza oraz Erna, a także mąż Erny – Hans Biberstein. Podczas wykonywania tego zadania mogłem wykorzystać umiejętności nabyte w trakcie swoich studiów. Dodatkowo miałem przyjemność brać udział w zwiedzaniu Domu Edyty Stein. Jest to bardzo ciekawe historyczne miejsce, które każdy interesujący się historią powinien odwiedzić.