Main content

AKADEMIA DUCHOWOŚCI EDYTY STEIN „Fenomen człowieka” – Edwin Gulanowski

  • Data:
Akademia Duchowości Edyty Stein” to cykl wykładów, w których odkrywamy i analizujemy etapy życia oraz duchowe dziedzictwo Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża, niezwykłej wrocławianki, filozofki, świętej, patronki Europy. Osobistą interpretację tego duchowego dziedzictwa zaprezentowali nam miłośnicy Edyty Stein oraz specjaliści rożnych dziedzin naukowych – teologii, pedagogiki oraz historii sztuki (Zobacz wykłady z 2019 roku).
Zapraszamy na kolejny w tym roku wykład w ramach „Akademii Duchowości Edyty Stein”

„Fenomen człowieka”

PROWADZENIE – Edwin Gulanowski

29 czerwca 2022 roku (środa)

godz. 19.00

Ojciec Marian Zawada OCD:
Znakomite i ujęcie tematu i oczekiwana kontynuacja myśli Edyty, Wyjście od Boskiego “Ja jestem” i oparcie własnego istnienia (mojego “ja jestem”) na Boskim Jestem to fundament/istota bycia u siebie i w świecie. Warto też pogłębić fenomeny osłabiające “ja jestem”, co Edyta nazywa “złudnymi obrazami doświadczenia” (np. czy uprawnione jest wprowadzanie kategorii bezsensu, jako totalnego zaprzeczenia tego, co jest). Takie podejście nie jest umiłowaniem prawdy (filo-sofia), ale umiłowaniem kłamstwa, jest rozbójnictwem intelektualnym.
A przemiana i wypracowanie teorii wczucia mistycznego uważam za  najlepszą koncepcję i kontynuację więzi z Drugim i pogłębienie wymiaru psychologicznego wczucia o  wymiar duchowy, czyli głębię katolickiej wiary. Edyta odkryła, że nie ma na co czekać, tylko brać się realizację tego, co odkryła w doktoracie, bo zmarnowałaby życie na bezowocne spory intelektualne.
Życzę powodzenia w rozwijaniu tych myśli.
O. Marian