Main content

Medytacje z Henri Nouwenem: Ogień w moim sercu

portret Henri Nouwena
  • Data:

Zapraszamy do udziału w cyklu „Współodczuwanie w ikonach i obrazach” – medytacje z Henri Nouwenem –

Prowadzenie: Edward Skubisz

Niedziela – 2 czerwca 2019 – OGIEŃ W MOIM SERCU
W książce Vuur in mijn hart (Ogień w moim sercu), która jeszcze nie doczekała się polskiego wydania, Nouwen odkrywa podobieństwo, jakie łączy go z malarzem Vincentem van Goghem. Autor wyjaśnia, w jaki sposób inspiracja Ducha Świętego prowadzi człowieka do twórczego życia i umiejętności wykorzystywania dobrych darów Bożych. Spotkaniu towarzyszyć będzie obraz van Gogha Droga z cyprysem i gwiazdą.

Henri Nouwen (1932-1996), ksiądz katolicki pochodzący z Holandii, jest autorem ponad 40 książek z zakresu duchowości, m. in. o ikonach i obrazach. Po około dwudziestoletniej pracy jako profesor uniwersytecki porzucił dotychczasowe zajęcie i zamieszkał z osobami z niepełnosprawnością intelektualną w domu we wspólnocie L’Arche. Przyjaźnił się z Jean Vanierem, założycielem L’Arche i miał na niego duży wpływ.

Spotkania poprowadzi Edward Skubisz, teolog z Holandii, od wielu lat mieszkający we Wrocławiu, założyciel Fundacji Dom Pokoju, obecnie działający w ramach Instytutu Dialogu.

Cykl realizowany jest przez Towarzystwo im. Edyty Stein w ramach programu kulturowego „Dziedzictwo Edyty Stein”, finansowanego przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.