Main content

ŚWIĘTOŚĆ POTWIERDZONA CUDEM. Świadectwo cudownie uzdrowionej Teresy Benedykty McCarthy i ks. Emmanuela Charlsa McCarthy

  • Data:

W związku z obchodami 81. rocznicy śmierci Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża

w dniu 8 sierpnia 2023 roku
o godz. 17.00
w Domu Edyty Stein

odbędzie się spotkanie
z Teresą Benedyktą McCarthy –
cudownie uzdrowioną za wstawiennictwem Edyty Stein
i ks. Emmanuelem Charlsem McCarthy. 

ZAPISY NA SPOTKANIE: LISTA ZAMKNIĘTA

W 1987 roku siostra Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), karmelitanka bosa i męczennica obozu zagłady Auschwitz-Birkenau została beatyfikowana na mocy dekretu o heroicznym męczeństwie – męczenników Stolica Apostolska dyspensuje od potrzeby cudu do beatyfikacji. Do kanonicznego stwierdzenia świętości bł. Teresy Benedykty od Krzyża i przeprowadzenia procesu kanonizacji potrzebowano jednego cudu. Wydarzył się on w życiu dziewczynki – Teresy Benedykty McCarthy z Brockton w stanie Massachussets (Stany Zjednoczone).

Teresa Benedykta McCarthy (ur. 8 sierpnia 1984 r.), jest dwunastym dzieckiem ks. Emmanuel Ch. McCarthy, kapłana katolickiego obrządku melchickiego i Mary M. Buman. 19 marca 1987 roku pod nieobecność rodziców spożyła nieokreśloną ilość lekarstwa – tylenol. Wątroba dziewczynki była pięciokrotnie powiększona, a stan jej zdrowia określono jako krytyczny. Jedyna nadzieją dla niej było przeprowadzenie transplantacji wątroby, a dziewczynka była pierwsza na liście chorych oczekujących na ten zabieg. Wobec tych wydarzeń rodzice Teresy Benedykty, rodzeństwo oraz szeroki krąg przyjaciół i znajomych podjęli modlitwę za wstawiennictwem patronki dziewczynki – s. Teresy Benedykty od Krzyża.

Od 24 marca stan jej zdrowia zaczął się niespodziewanie poprawiać. Po dwóch dniach przeniesiono dziecko na oddział terapii przejściowej, a od 28 marca leczono je na oddziale terapii zwyczajnej, by 5 kwietnia, całkowicie zdrowe, mogło wrócić do domu.

W dniu 25 lutego 1997 r., podczas dyskusji teologów konsultorów Kongregacji, przy sześciu głosach pozytywnych i jednym zawieszającym, wykazano ścisły związek przyczynowy między wezwaniem pośrednictwa Służebnicy Bożej Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) a uzdrowieniem, i przyznano, że rzeczywiście jej wstawiennictwu należy przypisać cud.

W dniu 11 października 1998 roku na placu św. Piotra w Rzymie odbyła się uroczystość kanonizacji św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein. Podczas uroczystości obecna była cudownie uzdrowiona, czternastoletnia Teresa Benedykta McCarthy wraz ze swoimi rodzicami.