Treść strony

13 sierpnia 2024

Wybrano laureatów Nagrody im. św. Edyty Stein 2024

Nagroda im. św. Edyty Stein przyznawana jest przez Kapitułę Towarzystwa im. Edyty Stein za następujące działania na szerokim forum krajowym i zagranicznym (publicystyka, literatura, media, fora publiczne, naukowe).

Kapituła Nagrody im. św. Edyty Stein ogłasza, że Laureatami w roku 2024 zostają:

prof. Małgorzata Grzywacz

– Instytut Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu, sekretarz naukowy Centrum Badań im. Edyty Stein, zaangażowana w działalność międzynarodową, reprezentując m.in. Europę Środkową i Wschodnią w European Society of Woman in Theological Research, od wielu lat działa także w niemieckiej w grupie roboczej historyków Kościoła na Pomorzu (Arbeitsgemeinschaft für Pommersche Kirchengeschichte).

Badacz twórczości i dziedzictwa duchowego Edyty Stein, poświęciła jej wiele wykładów i publikacji, także na temat niepublikowanych dotąd w Polsce dzieł (Traktat o Państwie). Tłumaczyła Ciocię Edytę autorstwa Susanne Batzdorff, wydaną dwukrotnie (ostatnio przez Towarzystwo im. Edyty Stein we Wrocławiu). Propagatorka myśli Edyty Stein, wielokrotnie odwiedziła Dom Edyty Stein ze swoimi studentami. Współdziała także z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, uczestnicząc w pracach i debatach na temat Edyty Stein i dz9ieląc się chętnie swoim dorobkiem naukowym.

Pisze o sobie:

Bardzo trudno oddzielić pracę naukową od życia prywatnego. Zauważyła to już Edyta Stein (1891-1942), której osobowość i biografia wpłynęły istotnie na moje zainteresowania, pozwalając jako historyczce kultury i germanistce na odkrycie zupełnie nowych źródeł inspiracji badawczych. Pełniąc funkcję sekretarz naukowej Centrum Badań im. Edyty Stein (od 2003) intensywnie włączyłam się w refleksję nad obecnością religii w kulturze. Cieszę się, że mogę pracować i realizować swoje rozliczne pasje właśnie w Instytucie Kulturoznawstwa naszego Uniwersytetu. Angażuję się mocno w działalność międzynarodową, reprezentując m.in. Europę Środkową i Wschodnią w European Society of Woman in Theological Research, od wielu lat działam także w niemieckiej w grupie roboczej historyków Kościoła na Pomorzu.[Arbeitsgemeinschaft für Pommersche Kirchengeschichte]. A gdy zaś starczy mi czasu – (a tego jest na prawdę niewiele) odbywam wielokilometrowe spacery.

Wiesława i Kazimierz Bromer z Lublińca

Małżonkowie zaangażowani w prace lublinieckiego oddziału Towarzystwa im. Edyty Stein niemal od chwili jego powołania i zatwierdzenia przez statutowe władze we Wrocławiu, czyli niemal 33 lata. Oboje niezwykle aktywni i zaangażowani w działalność społeczną i religijną są inicjatorami wielu działań, których realizacja wzbudzała zainteresowanie postacią Świętej Patronki i miastem, i przyczyniła się do utworzenia w Lublińcu-Steblowej Diecezjalnego Sanktuarium św. Teresy Benedykty od Krzyża OCD – Edyty Stein.

Kazimierz Bromer – zasłużony działacz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, był inicjatorem i realizatorem ścieżek turystycznych oraz regulaminów odznak, m.in. oznaki Edyty Stein; wielokrotnie służył pomocą w oprowadzaniu przybywających śladami Edyty Stein pielgrzymów i turystów, zasiadał w jury konkursów poświęconych Patronce Europy. Przekazał swoje wieloletnie zbiory i pamiątki do szkolnej izby pamięci.

Wiesława Bromer, małżonka Kazimierza od ponad 65 lat dzielnie go wspiera w działalności na rzecz lokalnego środowiska, jako moderatorka grup zaangażowanych w Kościele Katolickim. Wieloletni członek zarządu oddziału i jego skarbnik, autorka wielu opracowań do prasy katolickiej – parafialnej i lokalnej, popularyzujących idee tak bliskie Edycie Stein, jak miłość bliźniego, tolerancja, godność kobiety.

Oboje zasiadali we władzach lublinieckiego oddziału TES przez wiele kadencji – niewątpliwie przyczynili się do utrwalenia i popularyzacji postaci naszej Świętej Patronki Europy – Edyty Stein.

Towarzystwo im. Edyty Stein w Niemczech

Powstanie niemieckiego Towarzystwa im. Edyty Stein to połączenia kilku oddolnych inicjatyw w jedno ciało: Niemieckie Towarzystwo Edyty Stein 30.04.1994 w Spirze, gdzie w latach 1923-1931 Edyta Stein pracowała jako nauczycielka w szkole i seminarium nauczycielskim u Dominikanek. Obecnie klasztor Św. Magdaleny jest centrum kultu i małym muzeum Edyty Stein, licznie odwiedzanym przez gości z całego świata. Biskup Spiry wspiera towarzystwo, jego siedziba znajduje się przy ordynariacie biskupim.

Obecnie Towarzystwo liczy ok. 500 członków.

Głównym celem towarzystwa jest badanie i popularyzowanie życia i twórczości oraz szerzenie i dokumentowanie kultu Edyty Stein.

Towarzystwo może się pochwalić szeroką działalnością:

  • naukową – konferencje, wykłady, kolokwia (tak stacjonarne jak i online). Ważnym wydarzeniem jest doroczna tematyczna konferencja z udziałem renomowanych naukowców z różnych krajów
  • edukacyjną i popularyzatorską – wystawy, koncerty, konkursy, miejsca pamięci, podróże studyjne, filmy, uroczystości rocznicowe, strona internetowa i media społecznościowe
  • wydawniczą – publikacje naukowe i popularnonaukowe (w tym materiały dydaktyczne)
  • sieciowaniem na poziomie lokalnym/regionalnym, ogólnoniemieckim oraz międzynarodowym. Tworzona jest baza instytucji i organizacji świeckich i religijnych, którym patronuje Edyta Stein
  • kontaktami i współpracą międzynarodową

Na szczególną uwagę zasługuje tu wydawany od 1995 we współpracy z Karmelem obszerny „Rocznik Edyty Stein” oraz monumentalny projekt realizowany we współpracy z Karmelem w Kolonii : „Dzieła zebrane Edyty Stein”. Dotychczas ukazało się 28 tomów , w renomowanym wydawnictwie Herdera. Spritus movens tego projektu jest była wiceprezes niemieckiego Towarzystwa im. Edyty Stein prof. Hanna-Barbara Gerl Falkovitz, laureatka Nagrody im. Św. Edyty Stein w 2020 roku

Towarzystwo zabiera głos w ważnych kwestiach społecznych i religijnych – jest ważnym ciałem opiniotwórczym. W kontekście samej Edyty Stein jest najważniejszą i najbardziej profesjonalną organizacją zajmującą się badaniem, dokumentowanie, popularyzowaniem jej życia i twórczości oraz kultu.

Skupia środowisko naukowców różnych dziedzin, wybitnych badaczy i czcicieli Patronki, osoby zainteresowane życiem i dziełem Edyty Stein. Członkami gremiów i Towarzystwa są zarówno osoby świeckie jak i duchowne, nierzadko osoby powszechnie znane i uznane, sprawujące ważne funkcje zawodowe i społeczne.

Adres:

Edith-Stein-Gesellschaft Deutschland e.V. Bischöfliches Ordinariat , Kleine Pfaffengasse 16, Postfach 1180, 67346 Speyer, Niemcy

Dalsze informacje (w j.niem.) – www.edith-stein.eu

Zwiedzanie Domu
Powrót na górę strony