Finisaż wystawy ANAWIM – fotografie autorstwa Laury Makabresku (Kamili Kansy)
Laura Makabresku (Kamila Kansy), polska artystka wizualna i fotografka podjęła twórczy dialog z archiwalnymi fotografiami wykonanymi przez Józefa Ulmę. Stworzyła cykl autorskich zdjęć inspirowanych historią rodziny Ulmów, w których jednocześnie można odnaleźć inspiracje malarstwem Tadeusza Makowskiego.
Rok 2024 został ustanowiony uchwałą Sejmu RP rokiem rodziny Ulmów, w związku z 80. rocznicą zamordowania rodziny w Markowej przez żandarmerię niemiecką za ukrywanie Żydów. Ojciec rodziny, Józef Ulma, rozwijał pasję, jaką była fotografia. Na zdjęciach bogato ilustrował życie rodzinne, żonę i dzieci, a także ukrywanych Żydów oraz mieszkańców wsi. Wiele z tych fotografii zachowało się do dziś i stanowi świadectwo codziennego życia tej błogosławionej rodziny.
Wystawa jest zapisem zbliżania się do tajemnicy życia ukrytego – przeżywanego w lirycznej uważności, z łagodną powagą i cierpliwością, ze świadomością własnych ograniczeń i w tym sensie zdanego tylko na Boga i Jemu całkowicie oddanego.
Bohaterami wewnętrznych światów i ułamków czasu naświetlonych na kliszach są anawim, żebracy łaski – widzący szeroko, zamyśleni głęboko, wyglądający daleko w czas, a przez to przepełnieni świadomością tego, co nieuchronne. Ich serca oświetlone Obietnicą, wdzięcznie poddają się powolnemu formowaniu, oczyszczaniu i prowadzeniu, cierpliwie dojrzewają do cieszenia się pełnią wolności.
Powstanie cyklu zostało ośmielone doświadczeniem spotkania z historią rodziny Ulmów i archiwalnymi fotografiami Józefa Ulmy. W zaprezentowanych pracach osobiste doświadczenia i intuicje Autorki dopełniane są owocami czułej obserwacji zaprzyjaźnionych rodzin naśladujących ukryte życie Rodziny z Nazaretu.
Projekt realizowany jest przez Fundację Maria i Marta we współpracy z Towarzystwem im. Edyty Stein.
Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Gminy Wrocław / www.wroclaw.pl