Dom Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej 38 we Wrocławiu jest wyjątkowym miejscem na mapie stolicy Dolnego Śląska. W latach 1910-1933 mieszkała w nim Edyta Stein – Teresa Benedykta od Krzyża, po śmierci ogłoszona świętą i współpatronką Europy.
Edyta Stein zamieszkała w nim wraz ze swoją żydowską rodziną w wieku 19 lat. Z tego miejsca udawała się na Uniwersytet Wrocławski. Tutaj podjęła decyzję o kontynuacji studiów w Getyndze. Do tego domu wróciła z Fryburga, po rezygnacji z asystentury u prof. Husserla. Tutaj, w salonie na pierwszym piętrze, prowadziła swoje prywatne seminarium filozoficzne. W tym domu oznajmiła matce i pozostałym członkom rodziny, iż chce przyjąć chrzest w Kościele katolickim. Z tego domu wyruszyła w drogę do Karmelu w Kolonii, by już nigdy do niego nie wrócić..
Obecnie Dom Edyty Stein, jako siedziba wrocławskiego Towarzystwa im. Edyty Stein, jest szeroko dostępny dla zwiedzających. Prezentowane są w nim wystawy stałe: „Edyta Stein. Wrocławianka, filozof, święta, patronka Europy” oraz „Biała róża. Studencki ruch oporu przeciwko Hitlerowi w Monachium 1942/1943”.
Dom Edyty Stein działa jako centrum badań poświęconych Jej myśli, osobie i świadectwu. Stanowi także miejsce spotkania narodów polskiego, niemieckiego i żydowskiego oraz miejsce międzyreligijnego dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Organizowane są w nim konferencje naukowe, wykłady, wystawy i koncerty, projekcje filmowe i odczyty, kursy językowe i wymiany młodzieżowe.