Towarzystwo im. Edyty Stein we Wrocławiu, działając na rzecz pogłębiania, zrozumienia i popularyzacji bogatego dziedzictwa duchowego Edyty Stein – świętej Teresy Benedykty od Krzyża, córki narodu żydowskiego, filozofa i karmelitanki ogłoszonej przez Papieża Jana Pawła II Współpatronką Europy ustanawia Nagrodę im. Edyty Stein.
Mając świadomość jak głęboko Jej życie wiąże się z tragicznymi dziejami narodu żydowskiego, polskiego i niemieckiego, Towarzystwo pragnie poprzez przyznawanie Nagrody przyczynić się do urzeczywistnienia wizji zjednoczonej, sprawiedliwej Europy, w której byłyby respektowane wartości chrześcijańskie i godność człowieka.
Nagrodę przyznaje Kapituła Nagrody im Edyty Stein w uznaniu za znaczące działania o charakterze badawczym, publicystycznym, literackim i medialnym na arenie ogólnopolskiej lub międzynarodowej, a szczególnie w zakresie:
- badania i popularyzacji duchowego dziedzictwa Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża w dziedzinie filozofii, historii, religii, etyki, medycyny i innych nauk,
- urzeczywistniania idei nadprzyrodzonej godności człowieka, prawa do życia i przeznaczenia do szczęścia zgodnie z chrześcijańską wizją istoty ludzkiej,
- umacniania rodziny oraz małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, wychowania dzieci w oparciu o chrześcijańskie zasady moralne, w poszanowaniu tradycji, wolności i godności osoby,
- troski o wychowanie i kształcenie młodzieży w duchu przyjaźni, braterstwa, jedności, odpowiedzialności i służby, w oparciu o wartości chrześcijańskie,
- urzeczywistniania wizji sprawiedliwego świata, pogłębianie i poszerzanie dialogu narodów polskiego, niemieckiego i żydowskiego, międzyreligijnego dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także odbudowę i upowszechnianie wielokulturowego i wielonarodowego dorobku Europy Środkowej.
Laureaci Nagrody im. Edyty Stein w kolejnych latach
2023
Ks. Henryk Romanik – kapłan i duszpasterz twórców, biblista i poeta; za wieloletnią, twórczą pracę ewangelizacyjną, dbałość o duchową i materialną spuściznę Kościoła, Europy, naszego Narodu oraz budowanie rzeczywistości opartej na wartościach chrześcijańskich, a szczególnie popularyzację duchowego i intelektualnego dziedzictwa św. Jana Pawła II i Edyty Stein, św. Teresy Benedykty od Krzyża, poprzez poetyckie medytacje, modlitwy i rozważania publikowane w wydawnictwach katolickich.
Pan Wojciech Hann – członek założyciel i pierwszy prezes Towarzystwa im. Edyty Stein we Wrocławiu.
Wniósł do statutu Towarzystwa ideę dialogu judeochrześcijańskiego oraz współpracy polsko-żydowsko–niemieckiej; inicjator międzynarodowych konferencji o św. Teresie Benedykcie od Krzyża, współofiarodawca popiersia Edyty Stein dla parafii Saint-Gemain-des-Prés w Paryżu.
O. Didier-Marie Golay OCD – za dbałość o duchową spuściznę Kościoła, popularyzację tradycji chrześcijańskiej poprzez liczne publikacje książkowe oraz wystąpienia w mediach katolickich, za studia nad życiem i duchowym dziedzictwem Edyty Stein św. Teresy Benedykty od Krzyża, za wielopłaszczyznowe opracowanie cennego albumu poświęconego Patronce Europy „Devant Dieu pour tous”, prezentującego Jej postać, przesłanie o godności człowieka, prawie do życia, przeznaczeniu do szczęścia oraz idei wzajemnego szacunku.
2022
Jego Ekscelencja Arcybiskup Marek Jędraszewski – za ogromne zasługi w ukazywaniu wielowymiarowości postaci św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein, skupiające się na przybliżaniu wielkości Jej życia w powiązaniu z filozofią chrześcijańską, za wieloaspektowe uczestnictwo w upowszechnianiu kultu i refleksji filozoficznej Edyty Stein poprzez publikacje, głoszone referaty i homilie oraz za pełną oddania posługę apostolską w wydarzeniach ukazujących bogactwo duchowego dziedzictwa św. Teresy Benedykty od Krzyża, za odważną posługę kapłańską i poniesiony trud na rzecz odnowy wiary i podtrzymywania chrześcijańskich wartości Europy w duchu testamentu jej Świętej Patronki – s. Teresy Benedykty od Krzyża 0raz ofiary, jaką złożyła dobrowolnie w tej intencji.
S. dr Cécile Rastoin – za inicjowanie międzynarodowych działań na rzecz przyznania Edycie Stein tytułu Doktora Kościoła, za wieloletnią działalność naukowo-badawczą poświęconą myśli św. Teresy Benedykty od Krzyża, tłumaczenie Jej pism na język francuski oraz opracowanie i redakcję publikacji Jej poświęconych, za unikalne w skali światowej tłumaczenie poezji Edyty Stein i ich dwujęzyczne, francusko-niemieckie wydanie, za przekład na język francuski wielu dzieł z zakresu myśli judaistycznej i chrześcijańskiej, za badania nad duchowymi i filozoficznymi powiązaniami między Edytą Stein i Janem Pawłem II.
Dr Sophie Binggeli – za współredakcję zbiorowego wydania dzieł Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża w języku niemieckim, za wieloletnią pracę naukową i badawczą poświęconą Jej życiu i myśli oraz publikacje Jej poświęcone, a także upowszechnianie spuścizny św. Teresy Benedykty od Krzyża poprzez wystąpienia na konferencjach i seminariach międzynarodowych, za współtworzenie i pracę w Groupe de Recherche Steinien, współorganizację Dni Edyty Stein oraz popularyzację życia i duchowości Edyty Stein w mediach, za artystyczne realizacje popularyzujące duchowość, osobę i dzieło Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża.
Ks. Jan Gondro – za pełne pasji organizowanie i szerzenie kultu św. Teresy Benedykty od Krzyża w Jej rodzinnej parafii, inspirowanie i prowadzenie działań na rzecz upamiętnienia miejsc związanych z osobą Patronki Europy i jej spuścizną, za stworzenie Gimnazjum im. Edyty Stein i pełną poświęcenia pracę na stanowisku dyrektora szkoły oraz niestrudzoną pracę wychowawczą w duchu miłości i prawdy, za wieloletnią pracę badawczą i naukową, ukoronowaną wieloma cennymi publikacjami popularno-naukowymi z zakresu historii i dziejów kościoła pod wezwaniem św. Michała Archanioła, za wspieranie działalności Towarzystwa im. Edyty Stein we Wrocławiu i aktywne uczestniczenie w jego misji.
Pani Maria Kromp-Zaleska – za pełną oddania pracę na rzecz popularyzacji osoby i myśli Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża, poprzez tłumaczenia, prelekcje i opracowania popularno-naukowe,
za inspirowanie działań edukacyjnych promujących postać Patronki Europy i jej przesłanie dla obecnego pokolenia, za zaangażowanie w tworzenie i animowanie grup specjalistów zajmujących się badaniami i popularyzacją dziedzictwa św. Teresy Benedykty od Krzyża, za prowadzenie Domu Edyty Stein we Wrocławiu z prawdziwie ewangeliczną miłością, najwyższymi kompetencjami merytorycznymi i organizacyjnymi, za dbałość o jego kulturalno-duchową misyjność oraz utrzymanie go na wysokim poziomie funkcjonowania.
2021
Pani Jadwiga Skupnik-Kurowska – za pełne pasji szerzenie kultu Edyty Stein poprzez stworzenie i ponad stupięćdziesięciokrotne przedstawienie monodramu o Jej tragicznym losie a także publikację wspomnień „Edyta Stein – życie moje”, za krzewienie wartości chrześcijańskich w pracy artystycznej i pedagogicznej oraz wieloletni, czynny udział w życiu Towarzystwa im. Edyty Stein we Wrocławiu.
Pan Sylwin Bechcicki – za współtworzenie Oddziału Towarzystwa im. Edyty Stein w Lublińcu i ponad trzydziestoletnie pełnienie funkcji Prezesa oraz wieloletnie zaangażowanie w szerzenie kultu św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein i umiejętność współpracy z lokalną społecznością udokumentowaną spektakularnymi efektami: pomoc w utworzeniu multimedialnego muzeum Edyty Stein w domu Courantów, nadanie szkole w Lublińcu Jej imienia i uzyskanie Jej patronatu dla miasta, a także działalność pedagogiczną, społeczną i wydawniczą.
Pani Alfreda Poznańska (1939-2001) – artystka – rzeźbiarka, profesor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, przyjaciel i honorowy członek Towarzystwa im. Edyty Stein we Wrocławiu, – autorka rzeźby ołtarzowej w kaplicy św. Teresy Benedykty od Krzyża w kościele p.w. św. Michała Archanioła we Wrocławiu, – wykonawczyni kartusza nad centralnym frontowym oknem Domu Edyty Stein.
Pani Susanne Batzdorff – za czynne uczestnictwo w dialogu żydowsko – chrześcijańskim na świecie, wieloletnią życzliwą i przyjacielską współpracę z Towarzystwem im. Edyty Stein we Wrocławiu i na świecie, publikację książki Ciocia Edyta. Żydowskie dziedzictwo katolickiej świętej, wręczonej Janowi Pawłowi II na uroczystości kanonizacyjnej, za otwartość i szczerą pomoc w odtworzeniu historii rodziny i wrocławskiego, domu Steinów.
Pan Alasdair MacIntyre – za badanie życia i myśli św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein oraz szeroką popularyzację jej dziedzictwa duchowego i intelektualnego na światowym forum, a także obronę, rozwój i szerzenie chrześcijańskich wartości moralnych i intelektualnych arystotelejsko-tomistycznej etyki cnót jak i klasycznych ideałów w licznych pracach z dziedziny etyki, moralności i filozofii.
2020
Prof. Hanna Barbara Gerl-Falkovitz – rzeczniczka promowania osoby i myśli Edyty Stein w Europie, za współtworzenie i wieloletnią działalność w Niemieckim Towarzystwie Edyty Stein, współredakcję zbiorowego wydania dzieł Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża, wieloletnią działalność naukową poświęconą jej życiu i myśli, za pełną zaangażowania pracę uniwersytecką w dziedzinie filozofii i religii, działalność w licznych
stowarzyszeniach i organizacjach, publikacje o wartości przebaczenia oraz materialne wspieranie Biblioteki TES we Wrocławiu.
Prof. Anna Grzegorczyk – za współtworzenie Centrum Badań im. Edyty Stein w Poznaniu, wieloletnią działalność naukowo-badawczą poświęconą życiu i pismom Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża w Polsce i za granicą oraz popularyzację jej duchowego dziedzictwa, opracowanie i redakcję licznych publikacji, w szczególności „Zeszytów Naukowych Centrum Badań im. Edyty Stein”, za pełną zaangażowania pracę uniwersytecką na gruncie nauk humanistycznych, zwłaszcza fenomenologii.
Pani Renata Zajączkowska – za współtworzenie Towarzystwa im. Edyty Stein oraz Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego we Wrocławiu, pełną poświęcenia wieloletnią pracę w Komisji Rewizyjnej TES, pozyskanie finansowego wsparcia na wydanie przewodnika „Edith Stein Spuren In Breslau”, a także wieloletnią pracę dla na rzecz dialogu polsko-niemieckiego oraz pamięci o Edycie Stein i jej dziedzictwie we Wrocławiu.
2019
Pani Anita Czarniecka-Stefańska – za wieloletnie, czynne uczestnictwo w życiu Towarzystwa im. Edyty Stein we Wrocławiu, za jego współtworzenie i fotograficzną dokumentację wydarzeń w kronice Towarzystwa, redakcję książki Edyta Stein w kulturze polskiej – daru Towarzystwa im. Edyty Stein dla papieża Jana Pawła II z okazji kanonizacji Teresy Benedykty od Krzyża, a także za pełne poświęcenia działania upamiętniające miejsca związane z wrocławskim życiem Edyty Stein oraz popularyzację jej duchowego dziedzictwa.
Ks. dr Manfred Deselaers – za pełną wrażliwości kapłańską posługę w Oświęcimiu, pracę nad religijnym znaczeniem pamięci o Auschwitz i głębokim uzdrowieniem tej „otwartej rany w sercu Europy”, działalność w Centrum Dialogu i Modlitwy na rzecz pokoju, dialogu międzyreligijnego i międzynarodowego, szerzenie kultu męczenników holokaustu: św. Teresy Benedykty od Krzyża i św. Maksymiliana Kolbego oraz za wieloletnią współpracę i wspieranie działalności Towarzystwa im. Edyty Stein we Wrocławiu.
Ks. prof. Jerzy Machnacz – za badanie i popularyzację duchowego i intelektualnego dziedzictwa św. Teresy Benedykty od Krzyża poprzez liczne publikacje naukowe i popularnonaukowe, pełne pasji homilie i wykłady, organizację i udział w międzynarodowych konferencjach poświęconych filozofii Edyty Stein i jej przesłaniu dla współczesnego świata, za duchowe i materialne wspieranie Domu Edyty Stein we Wrocławiu oraz za szerzenie kultu Świętej Teresy Benedykty od Krzyża w Polsce i na świecie.
ks. dr Manfred Deselaers
2018
Pastor Hermann Peters – za zaangażowanie na rzecz polsko-niemieckiego pojednania, duchowe i finansowe wsparcie dla dzieła popularyzacji dziedzictwa Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża w Polsce i w Niemczech, a zwłaszcza w swoim kościele parafialnym św. Bonifacego i w mieście Dortmund, oraz wieloletnią współpracę z Towarzystwem im. Edyty Stein we Wrocławiu
Pani Danuta Skraba – za współtworzenie Towarzystwa im. Edyty Stein, determinację w pertraktacjach z najwyższymi władzami Polski i Niemiec dla pozyskania domu rodzinnego Steinów oraz środków na kapitalny remont budynku, nawiązanie i podtrzymywanie relacji z rodziną Batzdorff w USA, a także pełną poświęcenia, wieloletnią pracę dla zachowywania pamięci o Edycie Stein we Wrocławiu i popularyzację jej duchowego dziedzictwa
Pan Marian Łukaszewicz – za współtworzenie Towarzystwa im. Edyty Stein, założenie kwartalnika TES, cenne publikacje na temat życia rodziny Steinów, historii domu i wrocławskich miejsc związanych z Edytą Stein, pełne poświęcenia kilkukrotne pełnienie funkcji prezesa Towarzystwa im. Edyty Stein i popularyzację jej duchowego dziedzictwa
Ks. Jerzy Witek – za współtworzenie Towarzystwa im. Edyty Stein, determinację w pertraktacjach z najwyższymi władzami Polski i Niemiec dla pozyskania domu rodzinnego Steinów oraz środków na kapitalny remont budynku, budowę kaplicy św. Edyty Stein w kościele św. Michała Archanioła we Wrocławiu, pełna poświęcenia wieloletnią pracę dla zachowania pamięci o Edycie Stein we Wrocławiu, popularyzację jej duchowego dziedzictwa i pełnienie funkcji prezesa Towarzystwa im. Edyty Stein od 2010 roku
2017
Kard. Joachim Meisner – (pośmiertnie) za zaangażowanie na rzecz polsko-niemieckiego pojednania, duchowe i finansowe wsparcie w dziele popularyzacji w Polsce dziedzictwa Edyty Stein oraz ufundowanie kaplicy św. Teresy Benedykty od Krzyża w kościele pw. św. Michała Archanioła we Wrocławiu
Ks. dr hab. Robert Skrzypczak – za nieustanne głoszenie przesłania o godności człowieka, prawie do życia i przeznaczeniu do szczęścia, nawoływanie do ratowania rodziny i pojednania narodów poprzez powrót Europy do jej chrześcijańskich korzeni; za prowadzenie w mediach bogatego w wartości chrześcijańskie dialogu i popularyzację duchowego i intelektualnego dziedzictwa św. Jana Pawła II i św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein.
Ks. prof. dr hab. Bogumił Gacka – za założenie pierwszej w świecie Katedry Personalizmu na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, badania nad rzeczywistością stworzenia, nadprzyrodzoną godnością człowieka i narodu, splendorem natury oraz budowanie rzeczywistości opartej na wartościach chrześcijańskich i popularyzację duchowego i intelektualnego dziedzictwa św. Jana Pawła II i św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein.
Pani Stella Zylbersztajn-Tzur – ocalała z Holokaustu córka narodu żydowskiego – za niestrudzoną pracę nad urzeczywistnianiem wizji sprawiedliwego świata, gdzie będą respektowane godność człowieka, szacunek dla wartości religijnych oraz prawo narodów do wolności
Ks. prof. dr hab. Bogumił Gacka
Ks. dr hab. Robert Skrzypczak
Stella Zylbersztajn-Tzur