13 kwietnia 2023 roku odbyła się niezwykle ważna dla nas uroczystość wręczenia brązowego medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” członkom Towarzystwa im. Edyty Stein:
p. Marii Kromp-Zaleskiej – dyrektorce Domu Edyty Stein
ks. Jerzemu Witkowi – prezesowi Towarzystwa im. Edyty Stein
Przyłączając się do wygłoszonych laudacji z serca dziękujemy za Waszą pracę, którą zamieniliście na wytrwałą i pełną oddania służbę dla zachowania i krzewienia wielowymiarowego dziedzictwa Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża.
Maria Kromp-Zaleska od 2015 roku w sposób niezwykle kompetentny prowadzi we Wrocławiu Dom Edyty Stein – rodzinny dom późniejszej świętej. Maria Kromp-Zaleska to znawczyni życiorysu i dorobku naukowego Edyty Stein, tłumaczka, prelegentka, autorka wielu tekstów popularno-naukowych, mocno zaangażowana w tworzenie i kierowanie grupami specjalistów zajmujących się badaniem dokonań Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża oraz działaniami edukacyjnymi promującymi jej idee. W 2019 r. przedstawiła postać Edyty Stein podczas Międzynarodowego Kongresu Personalizmu w Izraelu.
To dzięki Towarzystwu im. Edyty Stein oraz Ośrodkowi „Pamięć i Przyszłość” Rada Miejska Wrocławia ogłosiła rok 2022 Rokiem Edyty Stein. W tym intensywnym czasie Maria Kromp-Zaleska zorganizowała międzynarodową konferencję naukową „Osoba i płeć. Doświadczenia i nauczanie Edyty Stein wobec dzisiejszych prądów ideowych”, współtworzyła szereg wydarzeń o charakterze popularyzatorskim, edukacyjnym, kulturalnym i naukowym oraz zasiadała w komisjach konkursowych Roku Edyty Stein.
Ksiądz Jerzy Witek współtworzył Towarzystwo im. Edyty Stein we Wrocławiu, jedną z najstarszych organizacji pozarządowych powstałych w Polsce po 1989 roku. Dzięki jego determinacji i skuteczności w negocjacjach z władzami Polski i Niemiec, udało się pozyskać dla towarzystwa i wyremontować rodzinny domu Steinów we Wrocławiu przy ul. Nowowiejskiej 38. W 2010 roku został prezesem Towarzystwa im. Edyty Stein. W roku 2019 doprowadził do podpisania (a następnie przedłużenia) umowy z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” o współprowadzeniu programu „Dziedzictwo Edyty Stein”. Dzięki zabezpieczone zostały podstawowe potrzeby Domu Edyty Stein, a dom może być udostępniany zwiedzającym i pielgrzymom z Polski, Europy i całego świata.
Z inicjatywy Towarzystwa i jego prezesa, Rada Miejska Wrocławia ogłosiła rok 2022 Rokiem Edyty Stein, w ramach którego w Polsce i w Europie odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń popularyzatorskich, edukacyjnych, kulturalnych, naukowych i popularno-naukowych poświęconej patronce zeszłego roku.
Odznaczonym serdecznie gratulujemy