Mam na imię Corinna i jestem studentką historii na Freie Universität w Berlinie. We wrześniu 2019 roku rozpoczęłam półroczny staż w Domu Edyty Stein w ramach programu Erasmus, który zakończyłam w lutym 2020 roku.
Program Erasmus daje możliwość odwiedzenia uczelni w innym kraju, ale również zdobycia doświadczenia w formie stażu np. w wybranej zagranicznej organizacji pozarządowej. Ten staż jest finansowany w ramach programu Erasmus. Ja wybrałam Towarzystwo im. Edyty Stein.
Praca w Domu Edyty Stein, który jest muzeum była dla mnie nowym doświadczeniem, ponieważ do tej pory byłam przyzwyczajona tylko do zdobywania wiedzy teoretycznej na uniwersytecie. Byłam bardzo ciekawa, jak to naprawdę jest „pracować w muzeum”. Na miejsce moich praktyk wybrałam właśnie Dom Edyty Stein, ponieważ znam Wrocław, dodatkowo mówię w języku polskim i wiedziałam, że w tym miejscu będę mogła wykorzystać swoje umiejętności językowe.
Kiedy rozpoczęłam swój staż pracownicy Domu Edyty Stein – Pani Maria, Ania oraz Marek przywitali mnie z otwartymi ramionami, więc od początku chętnie spędzałam z nimi czas.
Od początku mojego stażu – szczególnie we wrześniu i październiku – intensywnie pracowaliśmy nad organizowaniem nowej wystawy stałej, dzięki czemu mogłam obserwować etapy powstawania takiej wystawy. To, co znałam tylko z podręczników czy wykładów, mogłam teraz obserwować w praktyce i brać w tym udział. Poza pracą nad wystawą poznałam historię domu i Edyty.
Cieszyłam się z kontaktu z odwiedzającymi i grupami. Byłam wdzięczna pracownikom Domu, że umożliwili mi samodzielnie prowadzić grupy wycieczkowe. Oprowadzałam w języku polskim, niemieckim i angielskim. Miałam okazję poznać wielu wspaniałych ludzi z różnych krajów i z różnymi historiami życiowymi.
Moje pierwsze miesiące stażu polegały na pracy przy archiwalnych dokumentach i ich tłumaczeniu oraz osobistym kontakcie z odwiedzającymi. W szczególności wiele osób spotkałam i oprowadziłam podczas Europejskiego Spotkania Młodych Taize. W styczniu 2020 roku pomagałam w organizacji Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Domu Edyty Stein oraz w przygotowaniu otwartego Szabatu w Synagodze Pod Białym Bocianem. W dniach, gdy nie było żadnych wydarzeń kulturalnych pracowałam nad tłumaczeniem strony internetowej na język niemiecki.
Ania, która opiekowała się mną podczas stażu, zawsze dbała o to, żebym czuła się dobrze i miała zawsze interesujące zajęcie. Rodzinna atmosfera w tym wyjątkowym domu sprawiła, że miałam dobre samopoczucie, pomimo tego że tęskniłam za rodziną i przyjaciółmi w Berlinie.
Dzięki możliwości odbycia tego stażu zdobyłam nowe doświadczenia praktyczne i pogłębiłam moją wiedzę historyczną.
Polecam wszystkim skorzystanie z możliwości uczestnictwa w programie Erasmus. Oprócz praktycznej wiedzy zdobytej podczas stażu nauczyłam się też wiele o sobie. Lubię mieszkać w innym kraju, poznawać nowych ludzi i zdobywać nowe doświadczenia życiowe i naukowe.
Chciałabym podziękować wszystkim pracownikom Domu Edyty Stein za wspólnie spędzony czas, nigdy o was nie zapomnę.
Corinna Ambrozynski