Treść główna

Tożsamość miejsca – pamięć miejsca. Rozmowa o domu Edyty Stein

  • Data:

W dniu 13 października 2019 (niedziela), w ramach kontynuacji świętowania 128. rocznicy urodzin Edyty Stein zapraszamy na godz. 19.00 do jej rodzinnego domu na spotkanie – rozmowę dotyczącą tożsamości i pamięci tego miejsca. Rozmowę poprowadzą Olena Dobosh ze Lwowa, doktorantka Wydziału Psychologii UW oraz Szkoły Nauk Społecznych IFIS PAN, stypendystka Sieci Ziem Zachodnich i Północnych, zajmująca się pamięcią i tożsamością miejsc oraz Anna Siemieniec, przewodnik po Domu Edyty Stein, doktorantka Wydziału Artes Liberales UW. Mamy nadzieję, że do rozmowy o Domu Edyty Stein włączą się także pozostali uczestnicy spotkania. 

Dom Edyty Stein, jako miejsce związane z rodzinnym życiem Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża, został przekazany Towarzystwu im. Edyty Stein w 1995 roku. Od tamtego czasu przeprowadzono gruntowny remont kamienicy, a następnie podjęto działalność merytoryczną skupioną na krzewieniu pamięci o Edycie Stein, jej duchowym dziedzictwie oraz prowadzeniu dialogu międzyreligijnego oraz międzykulturowego.

Od tamtego czasu wiele wydarzeń, spotkań, rozmów już za nami. Najbardziej wzruszające były te, gdy do domu przy ul. Nowowiejskiej 38 przyjechali z wizytą Ci, którzy mieszkali w nim przed wybuchem II wojny światowej – najbliższa rodzina Edyty, która ocalała w Holokauście, ponieważ w porę wyjechała z Breslau.

Dom Edyty Stein na stałe wpisał się w pejzaż atrakcji turystycznych Wrocławia. Odwiedzają go zarówno mieszkający po sąsiedzku Wrocławianie, jak i pielgrzymi zza oceanu – w większości przychodzą do niego by duchowo spotkać Edytę Stein. Jest dla nich ważna, prowadzi, podpowiada..

Ale dom przy Nowowiejskiej 38 – dawniej Michaelisstrasse 38, choć był domem rodzinnym Edyty to należał do Augusty Stein – jej matki. Zakupiła go w 1910 roku i zamieszkała w nim wraz z częścią swoich dzieci, wśród których najmłodsza była Edyta, mająca wówczas 19 lat. Odkąd w 1913 roku podjęła decyzję o przeniesieniu się na studia do Getyngi wyjechała z rodzinnego domu. Od tamtego czasu bywała w nim często, czasem na chwilę, kilka dni, tydzień czy kilka miesięcy – ale nie była stałym mieszkańcem.

Jaką historię opowiedziałaby nam Edyta o swoim rodzinnym domu? Jaką historię usłyszelibyśmy od Augusty – jej matki, jaką od Arno – brata, który żył w nim z żoną Marthą i czwórką dzieci czy też Erny – siostry, mieszkającej w domu z mężem, teściową i dwójką dzieci. Co powiedziałyby nam Róża i Frieda – siostry Edyty?

A co my dziś opowiadamy o tym miejscu? Jak je czujemy, kogo duchowo spotykamy? Jaka jest nasza dzisiejsza wrocławska i polska pamięć o Edycie Stein, Żydówce z niemieckiego Breslau, kobiecie nauki, zakonnicy, ofierze Holokaustu, świętej patronce Europy? Co jeszcze może opowiedzieć nam dom przy Nowowiejskiej 38? Jaka jest jego tożsamość a nasza pamięć?

Zapraszamy na spotkanie!

Spotkanie realizowane jest przez Towarzystwo im. Edyty Stein w ramach programu kulturowego „Dziedzictwo Edyty Stein”, finansowanego przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.